Kredi başvurularında bankaların müşterilerinden talep ettikleri bir takım kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlere uygunluk durumuna bağlı olarak kredi başvuru işlemleri daha hızlı ve kolay olmakla birlikte olumlu sonuçlanması hususunda da oldukça önemlidir. Kredi başvurularında kredi onayı verilmemesinin nedeni içerisinde ilk olarak kredi notu, gelir durumu, talep edilen kredi tutarının gelire oranı, geçmiş dönemlerde kullanılmış olan kredi ve aktif borç durumu, kullanılan kredilerin ödeme düzeni, kişinin sigortalı olma hali ve geçmiş borçlarından kaynaklanan kara listeye girme durumları kredi onay sürecinde oldukça etkilidir.

Kredi başvurularında bankaların ilk olarak dikkat etmiş olduğu ve referans olarak ele aldıkları husus kredi notudur. Kredi notu tüketicilerin geçmiş dönemlerde kullanmış olduğu bankacılık ürün ve hizmetlerinin geri ödemelerini ve ödeme alışkanlıklarını göstermektedir. Bu nedenle özellikle ödeme alışkanlıklarında sıkıntı yaşayan ve performansı yeterli olmayan kişilerin kredi notu düşük olmakta ve bankalar başvurulara olumsuz yanıt verebilmektedir.

Bankaların diğer dikkat etmiş olduğu hususlardan bir diğer önemli kriter ise gelir durumudur. Kişilerin bankalara yapmış olduğu başvurularda aylık gelir durumlarını belgeleyen maaş bordrosu ile başvuru yapmaları gerekir. Aylık geliri belgeleyen bu belge ile başvuru yapmak zorunludur. Gelirlerini belgeleyemeyen tüketicilerin ödemelerini garanti altına alınamayacağı göz önünde bulundurulduğu için kişilerin talepleri olumsuz sonuçlanmaktadır. Ayrıca bir diğer husus da talep edilen kredi tutarının aylık gelire oranıdır. Aylık kredi ödemelerinin oluşturulması aşamasında maaş ele alınmakta ve düzenli bir ödeme planı düzenlenmektedir. Maaşın aylık taksit tutarlarından yüksek olması ya da oranının fazla olması da olumsuz yanıt alınmasına sebep olan bir diğer etkiler arasındadır.

Geçmiş dönemlerde kullanılmış olan krediler ve aktif kredi varlıkları da kredi onayı verilmemesinin nedeni arasında yerini almaktadır. Aktif borç durumu tekrar borçlanma hususunda olumsuz yanıt alınmasına büyük bir etkendir. Mevcut borcun kapatılması ardından başvurunun yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca kişinin geçmiş dönem borçlarından kaynaklı olarak sorunlar yaşaması ve düzensiz ödeme alışkanlıklarına bağlı olarak kara listeye girmiş olma durumu da kişinin risk profilini arttırmakta ve bu nedenle de bankalar tarafından olumlu sonuç alınamamasına etken oluşturmaktadır.