Başbakan tarafından Eylül 2016 tarihinde yapılan açıklamalar doğrultusunda bireysel kredi vadelerinin 48 aya çıkarıldığı duyurulmuştur. 48 ay vade süreli kredi uygulamasına bankalar ne zaman geçer henüz belli değilken bankalar 48 ay vade süresine sahip krediler için çalışmalarına başlamışlardır. Bunun yanı sıra Başbakan tarafından açıklanmış olan 72 Ay Vadeli Tüketici Kredisi ve Borç Yapılandırma hususu da oldukça merak edilmektedir.

72 Ay Vadeli Tüketici Kredisi ve Borç Yapılandırma işlemi bir kredi vadesi süresi değildir. Kredi kartı borçlarının yapılandırılması ve kredi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin banka tarafından mevcut borç bakiyesinin kapatılmasına yönelik uygulanacak bir vade süresidir. Kredi, kredi kartı, kredi ek hesap gibi mevcut borç bakiyeleri tek bir kredi ile yapılandırılabilecektir.

Ancak baka bir bankada bulunan borcun farklı bir bankadan yapılandırılması mümkün olmamakla birlikte borç tutarlarının da birleştirilmesi mümkün değildir. İsteyen tüketiciler kredi ve kart borçlarını 72 aya kadar yapılandırabileceklerdir. Ancak unutulmamalıdır ki 72 ay yapılandırma işlemi yalnızca bir defaya mahsus olarak yapılacak olup daha sonra ödeyemeyenler için tekrar bu imkan sunulamayacaktır.

72 ay vadede yapılandırılan kredilerde tüketiciler herhangi bir şekilde para alamayacaktır. Borç toplam olarak ele alınacak ve 72 ay vadeli bir biçimde tüketicinin ödeme planı oluşturulacaktır. Kredi borcu yapılandırma hususunda kanun ve yönetmeliklerin resmi gazetede yayımlanması beklenmektedir. Yayımlanmasının ardından bankalar tarafından faiz oranları ve kampanyalar duyurulmaya başlanacaktır.

Konu ile ilgili süreçler ve işlemler hızlı bir şekilde yürütülmektedir. Sürecin tamamlanmasının ardından kredi ve kart borçlarını yapılandırmak isteyen tüketicilerin ilk olarak borçlu oldukları bankalara başvurmaları gerekmektedir. Başvuru işlemleri esnasında yapılandırmaya ilişkin olarak belge ve bilgiler talep edilebilmektedir.