Konut kredisi ürünü bankalar tarafından sunulmakta olun kredi ürünlerinden biridir. Bu kredi ürününde kredinin tutarı ve vade süresi nedeni ile diğer kredi ürünlerine oranla daha farklı koşul ve kriterlerde tüketicilerin kullanımına açılmaktadır. Konut kredisinde uzun vade süreleri ve bankaların vermiş olduğu kredinin tutarlarının garanti altına alınabilmesi için oldukça yüksek faiz oranları uygulanmaktadır. Bu nedenle konut sahibi olmak isteyen tüketiciler tarafından ilk olarak en düşük faizle konut kredisi veren bankalar öncelikli olmaktadır.

En düşük faizle konut kredisi veren bankalar diğer bankalara oranla düşük tutarlardaki masraf ve faiz oranları ile dikkat çekmektedir. Konut kredisi vade süreleri genellikle 120 ay gibi bir vade süresine sahipken günümüzde bir takım bankalar faiz oranlarında yapmış olduğu düşüş ile birlikte 180 hatta 240 aylık vade sürelerinde konut kredisi verebilmektedir. Ancak bu aşamada tüketicilerin vade süreleri ile faiz oranlarındaki farka oldukça fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

Konut kredisi ürünlerinde faiz oranları vade süresinin artımı ile bağlantılı bir biçimde ilerlemektedir. Bu noktada uygun vade ve faiz oranlarına sahip kredi ürünlerinden ya da kampanyalarından yararlanmak önemlidir. Ayrıca bankaların sunmuş olduğu kredilerinde incelenmesi önerilir.

Günümüzde pek çok kamu ve özel bankaların 300 aya varan vade seçeneklerine sahip konut kredilerinde % 0,59 faiz oranlarına kadar inen konut kredisi seçenekleri olduğunu belirtmek gerekir. Bu bankalar arasında ilk olarak Yapı Kredi Bankası gelmektedir. Diğer bankalar ise Garanti Bankası, Halk Bankası, Denizbank, Fibabanka, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, HSBC, Vakıfbank, ING ve Türkiye İş Bankası yer almaktadır. Bu bankaların vermiş olduğu konut kredisi ürünlerinin ilk olarak vade süreleri, masraf tutarları ve faiz oranları incelenerek bir değerlendirme yapılması önerilir.