Finans sektörü içerisinde tüketicilerin bankacılık ürün ve hizmetlerinden daha kolay ve hızlı yararlanabilmesi amacı ile sistemler geliştirilmektedir. Bu sistemler aracılığı ile de tüketicilerin dillerine yeni kelimeler ve terimler yerleşmektedir. Bu terimler arasında tüketicilerin en çok merak etmiş olduğu sistem kredi notu sorgulama sistemidir. Kredi notu puanlaması kişi ve kurumların kredibilite durumları hakkında bilgi veren bir puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemi aracılığı ile tüketicilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaktadır.

Kişi ve kurumların bankalara ve diğer finans kuruluşlarına yapmış olduğu kredi, kredi kartı gibi bankacılık ürünleri başvurularında ilk olarak Findeks kredi notu sorgulama işlemi yapılmaktadır. Sorgulama sonrasında kişi ya da kurumun kredi notu puanlaması banka tarafından kabul görür bir seviyede ise ön eleme aşamasından onay alma olasılığı oldukça yüksektir. Ancak kredi notunun düşük olması halinde ilk aşama olan ön eleme esnasında onay alamamaktadır.

Ayrıca bankalar aracılığı ile sıklıkla sorgulanmakta olan kredi notu skorajları iş ve ticari ortaklıklarda, anlaşmalarda ve kiralamalarda dahi sorgulanmaktadır. Kişilerin finansal geçmişleri ve finansal kimlikleri incelenerek risk analizleri değerlendirilmektedir. Bu nedenle finansal yaşam içerisinde finedks kredi notu sorgulama işlemleri oldukça önemlidir.

Geçmiş dönemler içerisinde yalnızca bankaların ortak havuzunda paylaşılmakta olan kredi notu bilgileri günümüzde geliştirilen sistemler sayesinde kişilerin de sorgulamasına açılmıştır. Tüm tüketiciler Findeks kredi notu sorgulama platformu üzerinden kredi notu sorgulama işlemlerini kolaylıkla ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Sorgulama sayfasına yapılan giriş sonrasında sayfa içerisinde kredi notu sorgulama işlemleri için gerekli olan tüm yönlendirmelerin takip edilmesi ve üyelik işlemlerinin tamamlanması ile kredi notu sorgulama işlemi rahatlıkla yapılabilmektedir.