Konut kredisi ürünü ile ev almak isteyenler pek çok kişi için sorun olarak görülen en önemli hususlardan bir tanesi kredi kullanımı aşamasında aranmakta olan %25 peşinat koşuludur. Konut kredisi ile ev alınması aşamasında belli bir miktar peşinatın olması şartı pek çok kişi tarafından büyük bir sorun olarak ele alınmaktadır.

Geçmiş dönemlerde evin tümüne kredi alınabiliyorken, yasaların değişmesi sonrasında peşinat koşulu getirilmiştir. Bu nedenle günümüzde alınacak evin en az %25’lik kısmının peşinatı hazır olması gerekmektedir. Bu nedenle özellikle belli bir peşinatı olmayan tüketiciler tarafından konut kredisi için peşinat nasıl bulunur konusu sıklıkla araştırılmaktadır.

Konut kredisine peşinat bulma yolları arasında ilk olarak aile fertlerinden bir tanesinin ihtiyaç kredisi kullanması bulunmaktadır. Aile içerisinde ekonomik düzeyinin konut ve ihtiyaç kredisini eş zamanlı ödemeye müsait olması halinde bu yöntem oldukça avantajlıdır. Yeni evli çiftler için ise birikim hesabı açmak peşinat bulma yöntemleri arasında önerilen bir seçenektir. Açılan hesap içerisinde hem para biriktirme hem de mevduat faizinden yararlanma imkanı ile yaklaşık bir yıl içerisinde peşinatın sağlanması mümkündür.

İpotek aracılığı ile de herhangi bir peşinat göstermeden ev sahibi olmak mümkündür. Kişinin kendisinin, eşinin veya aile bireylerinin üzerine olan bir evi ipotek göstererek peşinat olmadan ev sahibi olması mümkün bir durumdur. Başka bir eve ipotek koyulması karşılığında peşinat olmadan evin tamamına kredi kullanılabilmektedir.