Günümüzde bankalar arasında ve hesaplar arasında para transfer işlemleri pek çok tüketici tarafından günlük kullanılan bankacılık işlemi olarak ilk sırada yerini almaktadır. Özellikle mobil bankacılık, internet bankacılığı, ATM ve diğer bankacılık kanalları üzerinden para transfer işlemleri kolay adımlar ile yürütülebilmektedir.

Ancak kullanılan bankacılık kanalına bağlı olarak İş Bankası EFT ve havale ücretleri 2017 yılında da değişiklik göstermekte ve hangi kanal aracılığı ile yapılıyor ise buna bağlı bir ücretlendirme banka tarafından tahsil edilmektedir. Bu nedenle tüketicilerin havale ve EFT öncesinde bu ücretler hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. EFT ve havale ücretleri bankalar arasında değişiklik göstermektedir. Günümüzde bir takım bankalar maaş müşterisi gibi özel müşterilerinden EFT ve havale ücreti tahsil etmemektedir. Ayrıca ATM’den para çekme işlemlerinde de herhangi bir ücret almamaktadır.

İş Bankası EFT ve havale ücretleri 2017 yılı içerisinde de aynı oranlarda ücretlendirilmektedir. EFT ve havale ücretlerine herhangi bir zam uygulaması yapılmamıştır. Cep telefonları üzerinden mobil bankacılık kanalı ile yapılacak olan ET işlemlerinde 3 TL tahsil edilmektedir. Yine mobil bankacılık kanalı ile yapılan havale işlemlerinde de ücret olarak 1 TL banka tarafından tahsil edilmektedir. İş Bankası’nın internet bankacılığı aracılığı ile yapılan havale işlemlerinde ise 1 TL ile 1.20 TL arasında bir ücret alınmakta ve EFT ücretleri dahilinde 3.5 TL alınmaktadır.

Bankanın herhangi bir şubesinden yapılacak EFT ve havale işlemlerinde ücretler gönderilecek olan tutara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir İş Bankası’na ait işlem maliyetleri hakkında bilgi sahibi olabilmek için İş Bankası’nın Ürün ve Hizmet Ücretleri incelenmeledir.