Geçmiş dönemlerden itibaren bankalar tarafından kredi kararı verilirken tüketicilerin bakmış oldukları referans notlarıdır. Kredi notunu bankalar haricinde diğer finans kuruluşları, reel sektörler ve kişiler de finansal bir karne olarak ele almaktadırlar. Findeks kredi notu nedir sorusuna daha açık yanıt vermek gerekir ise finansal bir puanlama demek mümkündür. Bankalardan kullanılmış tüm kredi ve kredi kartı hesaplarına ilişkin ödeme alışkanlıklarının üzerinden oluşturulan bir puanlamadır.

Bir tüketicinin findeks kredi notunun yüksek olması halinde kredi başvurularında olumlu yanıt almasının yanı sıra uygun faiz oranlarından yararlanması da mümkündür. Bankacılık sistemleri içerisinde yer alan tüketicilerin kredi ödeme alışkanlıklarının incelenmesi amacı ile hazırlanmış olan risk raporu özetleri niteliğindeki kredi notu sorgulama sayfası üzerinden kolaylıkla incelenebilmektedir. Detaylı raporlara ve bilgilere erişilerek kişilerin ödeme yapma ve borç ödeme alışkanlıkları incelenebildiği gibi taahhüt edilmiş olan tarihte ödeme yapılıp yapılmadığı hususunda da fikir edinilmesine yardımcı olmaktadır.

Findeks kredi notu oluşturulurken bireysel kredi ve kart ödeme alışkanlıkları, mevcut hesaplar ve borç durumları, yeni kredi açılışları ile kredi kullanım sıklığı oldukça önemlidir. Diğer ödeme performansları ve fatura ödemeleri gibi alışkanlıklar da kredi notunun bileşenleri içerisinde yer almaktadır. Özellikle bireysel kredi ürünlerinin geri ödemelerinin ve kredi kartı borç ekstrelerinin en az asgari tutarlarının zamanında ödenmesi findeks kredi notuna olumlu etki etmektedir. Ödemelerin son ödeme tarihi sonrasında yapılması da diğer durumla paralel olarak kredi notuna olumsuz etki etmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki kredi kullanan ve düzenli ödeme alışkanlığına sahip olan tüketicilerin kredi notu hiç kredi ürünü kullanmamış veya az kullanmış tüketicilere göre yüksek olabilmektedir.