Tüketiciler nakit ihtiyaçlarının doğması sonucunda finansal destek için bankaları tercih etmekte ve bankalar tarafından sunulmakta olan ürün ve hizmetlerden yararlanmaktadır. Ancak bu yararlanma aşamasında belli koşul ve kriterlere uyum sağlanmasının yanı sıra bir takım faiz ve masraflar da tüketicilerden talep edilmektedir. Bu faizler ve masraf tutarları da bankalar tarafından kar niteliği taşımaktadır.

Tüketiciler bankalardan kullanacak oldukları ürün ve hizmetler öncesinde faiz oranlarını ve masraf tutarlarını incelemekte ve en düşük faiz oranları ile çalışmakta olan bankaları tercih etmektedir. Özellikle faizsiz dosya masrafsız kredi seçeneklerine sahip olan bankalar kişi ve kurumlar tarafından en çok tercih edilen bankalardır. Bankaların belli dönemlerde düzenlemiş oldukları bu kapmanlar ile birlikte 0 faiz ile çalıştıkları dönemler de mevcuttur. Bu nedenle tüketicilerin özellikle bu kampanya dönemlerini beklemeleri önerilmektedir.

Faizsiz dosya masrafsız kredi seçeneği sunan bankalar arasında ilk sırada Garanti Bankası bulunmaktadır. 0 faizli ihtiyaç kredisi seçeneği mevcut olan Garanti Bankası ürününe başvurulmadan önce diğer bankaların 0 faizli ihtiyaç kredisi seçeneklerinin ve masraflarının incelenerek başvuru yapılması önerilmektedir.

Kredilerin vade süreleri, ödeme tutarları ve diğer masrafları incelendiğinde diğer bankaların kredi ürünlerinden daha avantajlı bir seçenek sunuyor ise oldukça fayda sağlayacaktır. Ancak birtakım bankalar faiz oranlarından elde edecekleri kar oranlarını masraflardan ve vade sürelerinden elde ederek tüketicilerden eşit şekilde kar elde etmektedirler.