Evlilik kredisi ürünü evlenecek olan ya da evlenmek isteyen çiftlerin masraflarını ve giderlerini karşılamak amacı ile verilmekte olan bir ihtiyaç kredisidir. Özellikle düğün sezonlarının açılması ile yeni evlenecek olan çiftlerin nakit ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile bankalar tarafından avantajlı bir şekilde sunulmaktadır. Ayrıca pek çok çiftin masraflarını karşılamak amacı ile tercih etmiş olduğu evlilik kredisi ürünü evlilik kredisi veren bankalar 2017 başlığı altında sıklıkla araştırılmaktadır.

Evlilik kredisi veren bankalar 2017 yılı içerisinde de çiftlerden bir takım koşul ve kriterlere uyum sağlamasını talep etmektedir. Evlenecek olan çiftlerin ikisinin dahi en az 18 yaş altında ve en fazla 24 yaşında olması gerekmektedir. Bu yaş kriterlerine uymayan çiftlerin bu kredi ürününden yararlanması mümkün değildir. Ayrıca üniversite mezunu çiftler için de 26 yaş sınırı bulunmaktadır. Çiftlerin sicillerinde herhangi bir suç bulunmaması da oldukça önemlidir. Evlilik kredisi veren bankalar tarafından kurulan komisyonlara maddi sorunlarını anlatacak nitelikte olması da oldukça önemlidir. Ayrıca çiftlerin bu kredi ürününden yararlanması için de daha önceden evlenmemiş olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilmekte olan koşul ve kriterlere uyum sağlayan çiftler 2 yıl geri ödemesiz en fazla 10.000 TL’ye kadar 48 ay vade ile kredi kullanabilmektedirler. Düşük faizli evlilik kredisi ürünü sunan bankalar arasında da ülke genelindeki tüm kamu, özel ve katılım bankalarını bulmak mümkündür. Evliliğin ilk yılı içinde çocuk olması durumunda da kredi ödemeleri bir yıl daha ertelendiğini unutmamak gerekir.

Kamu, özel ve katılım bankaları tarafından verilmekte olan evlilik kredisi ürünlerine başvurulmadan önce kredilerin koşulları, faiz oranları ve vade süreleri incelenmelidir. Avantajlı kredi ürününün seçilmesinin ardından SMS, internet bankacılığı ya da şubeler aracılığı ile başvuru işlemleri yapılabilmektedir.