Evlilik kredisi, evlenmek isteyen çiftlerin düğün masraflarının karşılanması amacı ile verilmekte olan bir ihtiyaç kredisi ürünüdür. Özellikle düğün sezonlarında yeni evlenecek olan çiftler nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile evlilik kredisini tercih etmektedirler. Ancak bilindiği gibi her kredi ürününde olduğu gibi evlilik kredisi ürününden yararlanmak isteyen çiftlerin de bir takım koşullara uyum sağlaması gerekmektedir.

Evlilik kredisi nasıl alınır devlet destekli kredi veren bankalar konu başlığı altında kredi ürünün koşullarını da görmek mümkündür. Çiftlerin her ikisinin de en az 18 ve en fazla 24 yaşında olması gerekmektedir. Üniversite mezunlarının ise 26 yaş sınırı mevcuttur. Sicilinde herhangi bir ağır suç kaydı bulunmamalıdır. Kurulan komisyonlara maddi sıkıntılarını anlatacak niteliği taşımalı ve daha önce evlenmemiş olmalılardır. Bu koşulları ve şartları taşıyan çiftler iki yıl geri ödemesiz olan ve en fazla 10.000 TL ile 48 ay vade seçeneklerindeki düşük faizli evlilik kredisinden yararlanabiliyorlar. Evliliğin ilk yılı içerisinde çocuk olması halinde de kredi geri ödemesi bir yıl daha ertelenmektedir.

Devlet destekli evlilik kredisi veren bankalar içerisinde ülke genelindeki tüm özel, kamu ve katılım bankaları bulunmaktadır. Bankaların örnek kredi hesaplama tablolarının incelenmesi ile bankalara direkt müracaat ederek ya da SMS ve internet bankacılığı aracılığı ile başvuru işlemleri yapılabilir. Online sms başvurularında hızlı bir şekilde geri dönüş almak mümkündür.

Başvuru koşullarına tam uyum sağlanması ile kredinin onayı ve kullanma süreci de hızlı işlemektedir. Ancak bazı bankaların koşulları arasında bir takım ufak değişiklikler olmakla birlikte genellikle kriterler aynıdır. Evlilik kredileri en fazla 36 ay vade ile kullanılmaktadır. Kredi tutarları kişilerin gelirlerine ve bankaların belirlemiş olduğu kampanya tutarlarına bağlı olarak belirlenir. Ayrıca eşler ayrı ayrı veya birlikte evlilik kredisi kullanabilme hakkına da sahiptirler.