Cumhurbaşkanı ve hükümet tarafından konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi ile ilgili sıklıkla bankalara yapılan uyarılar karşılığını bulmuştur. 2017 Konut Banka Kredisi Faizleri Yeniden Yapılandırma Son Durumu hakkında detaylı bilgilere erişmek isteyen ve ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için de bankalar tek tek konut kredisi faiz oranları ile ilgili yapmış oldukları indirim oranlarını duyurmaya başlamıştır.

Son üç ay içerisinde konut kredisi faiz oranlarında yedi puanlık artış mevcuttur. Her bir bankanın da teker teker yapmış olduğu açıklamalar ile de konut kredisi faiz oranlarının %1’lik dilimin altına düştüğünü görmek mümkündür. Merkez Bankası, Ziraat Bankası ve Burgan Bank’ın konut kredisi faiz oranlarında yapmış olduğu indirimlerin yanı sıra da bu faiz oranlarındaki düşüşler tüketiciler tarafından en çok tercih edilen taşıt ve tüketici kredilerine de yansımaktadır. Burgan Bank faiz oranlarında yapmış olduğu indirim ile birlikte özellikle taşıt ve tüketici kredilerinde de büyük bir düşüşe gitmiştir.

2017 Konut Banka Kredisi Faizleri Yeniden Yapılandırma Son Durumu içerisinde de Merkez Bankası tarafından yapılan indirim sonrasında Ziraat Bankası’nda da değişik vade sürelerindeki faiz oranlarının da %1’in altında olduğunu görmek mümkündür. Bankadan yapılmış olan açıklamalar ve duyurular doğrultusunda konut kredilerinde 1 ile 24 ay vade süreleri için % 0.82, 25 ile 60 ay vade süreleri için % 0.90 ve 61 ve 120 ay vade süreleri için de % 0.95 faiz oranları uygulandığı gözlemlenmektedir.

Ekonomide olan bu olumlu etkiler ve Merkez Bankası’nın faiz oranlarında yapmış olduğu bu indirimler ev sahibi olmak isteyen tüketiciler tarafından oldukça avantajlı fırsatlar sunuyor. Konut kredisi faiz oranlarında düşüş devam edecek mi sorusuna yanıt arayan tüketiciler için ise net bir yanıt vermek ne yazık ki mümkün değildir. Bu nedenle tarihi dip seviyelerde olan konut kredisi faiz oranlarından yararlanılarak bir ev sahibi olunması önerilmektedir.