Kredi Kayıt Bürosu diğer adı ile KKB, artık kişilerin kredi notu sorgulaması için Findeks adlı bir uygulamayı hizmete sunuyor. Bu yazıda da sizlere kredi notu nasıl yükselir ya da bir diğer tanımı ile Findeks kredi notu nasıl yükselir konusunda bir takım öneriler sunacağız.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, Findeks kredi notu temel olarak 0 ile 1900 arasında yer almaktadır. Finansal olarak problem yaşanmaması adına bir kişinin kredi notunun en az 1400 ve bu puandan yüksek olması beklenir. Bu puan altında kalan herkes sorun yaşıyor demek yanlış olsa da, genel olarak kredi notunun en az bu puan ve üzerinde olması kabul görmektedir.

Kişilerin kredi notları her tür finansal işlemde etkin olmaktadır. Özellikle de son 5 yıl raporları kredi işlemlerinde yerini alırken, kredi notunuz da son 5 yılda gerçekleştirdiğiniz finansal etkinliklerden meydana gelmektedir. Findeks kredi notunu yükseltmek için yapmanız gereken önemli ve ilk şey, eğer varsa bankalara olan borcunuzu ya da borçlarınızı kapatmak olacaktır. Herhangi bir kredi çektiyseniz ya da kredi kartı borcunuz varsa ilk olarak bu borçları kapatmalısınız. Daha sonraki adım ise bankalara ödemekte zorlanacağınız oranda borçlanmamak olacaktır. Ya da şöyle söylemek gerekirse, zamanında gerçekleştiremeyeceğiniz ödemeler için taahhütte bulunmamalısınız.

Kredi kartını tabii ki kullanmaya devam ederek, ödemelerinizi günü gününe ve zamanında gerçekleştirin. Eğer kredi kartı kullanmayı tercih etmiyorsanız, çalıştığınız bankaya ait nakit kart kullanın. Mutlaka ödeme aldığınız ya da maaşınızın yattığı bir banka mutlaka vardır. Eğer, maaş ya da ödeme aldığınız bir banka hesabı yoksa, elinizde yer alan nakit parayı, kredi çekmek istediğiniz bankaya yatırarak, alışverişlerinizi bu banka kartı ile yapmaya özen gösterin. Böylece yapacağınız finansal etkiler Findeks kredi notunuzun yükselmesine olanak sağlayacaktır.

Kredi notunu kesinlikle önemsemek gerekiyor. Gelecek bir zamanda ev ya da otomobil peşinatı veya yeni bir iş kurabilmek için banka kredisine ihtiyaç duymanız mümkün olabilir. Ayrıca kredi notunun herkes tarafından görülebiliyor olması, işverenlerin de bu puanları göreceği anlamına gelmektedir. Bunun haricinde pek çok GSM operatörü faturalı hatlar için bile Risk Raporunu sizden talep edebilmektedir. Yani artık günümüzde kredi notunun son derece önemli bir yere sahip olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Konu ile ilgili son olarak şunu söylemek gerekir ki, bankalara borç yapmadan, bankaların hizmetlerinden yararlanmalısınız ki kredi puanınız yüksek olsun.