Kredi notunu sorgulama işlemi için kısa bir zaman önce hizmete giren Findeks sayfasını kullanma yaygınlığı gittikçe sayısını arttırıyor. Kredi başvurularının onaylanmasında önemli bir kıstas olan kredi notu için sorgulama ekranında yer alan veriler pek çok kullanıcının da kafasını karıştırıyor. Konu ile ilgili olarak biz de size bu makale ile yardımcı olmak istiyoruz ve ayrıca Findeks kredi notuna göre kredi kullanımı hususunda da merak edilen noktalara değineceğiz.

Findeks Kredi Notu Öğrenme

En çok merak edilmekte olan konulardan biri de Findeks kredi notunun kaç olması gerektiğidir? Findeks kredi limitinde en yüksek puan 1900 ilen diğer değerler 1 ile 1900 puan arasında değişmektedir ve kişinin kredi notunun 1900 puana yaklaşması durumunda kredi çekmesi risksiz bir hale gelmektedir. Yani kredi notunuzun 1900 puana yaklaşması durumunda kredi başvurusunun onaylanma ihtimali de artmaktadır.

Findeks kredi notu sorgulama kategorileri içinde en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak sınıflandırılsa da, bu ayrımların hangi puan aralığına göre oldukları belirsizdir çünkü bu hesaplamada pek çok değişken yer almaktadır.

Findeks Kredi Notu Hesaplama Ölçütleri Nelerdir

Findeks kredi notunun hesaplanması işleminde birden çok ölçüt bir araya gelmektedir. Bu ölçütlerin dağılımı ve detayları ise şöyledir:

  • Kredi ödemeleri ve kredi kartının ödeme alışkanlığı %30 gibi bir oranda yer almaktadır. Dolayısı ile geçmiş ödemeler bu anlamda son derece önemli bir kriter olarak bulunuyor.
  • Borç ve hesap durumu ise %25 oranında etkili bir durumdur. Borcu bitmiş olan krediler, teminatlı ya da teminatsız olan borç bakiyeleri ise bu limitte dikkate alınmamaktadır.
  • Yakın zamanda yapılmış olunan kredi başvurusu, ödeme süreci ve performansı belirli olmamakla beraber %20 oranda genel not olarak geçmektedir.
  • Kredi kartı ya da çekimi yoğunluğu da notu %15 oranında etkilemektedir. Yani şimdiye kadar hiç kredi kullanmamış olan ile az veya çok kredi kullanmış olanların durumu da Findeks kredi notunda etkili olmaktadır.
  • Diğer bir takım ölçütlerin bu notu etkileme oranı da %10 şeklinde hesaplanmaktadır.

Kişilere en uygun olacak olan kredi tercihlerine bütün kredi türleri ve kampanyaları içinden yapılacak olan incelemeler ile kolayca ve güvenle ulaşmak ve kredi başvurusu yapabilmek için pek çok internet sitesi kredi hesaplama aracını en güvenilir ve güncel verilerle hizmete sunmaktadır. Dolayısı ile bankalara tek tek gitmeden ve başvuru yapmadan da kredi notunu öğrenebilirsiniz.