Kredi Kayıt Bürosu, Findeks markası ile birlikte bireysel ve kurumsal müşterilerinin kredi notunu sorgulaması ve öğrenmesi amacıyla 2014 yılı şubat ayında aktif edilerek 2014 yılı haziran ayı itibariyle tüm Türkiye’deki bireysel – kurumsal müşterilerine hizmet vermeye başladı.

Findeks kredi notu, 0 ile 1900 puan arasında bir aralık olup bu aralığa göre belirli bir kriter ve risk analizi vardır. 0 ile 900 puan arasındaki müşteriler çok riskli görülmekte olup 1400 ve üzeri puan müşterileri durumu iyi olarak hesaplanmaktadır. Findeks kredi notu sizin finansal hareketlerinizi yansıtmakta olup bu yazımızda size findeks kredi notu nasıl yükseltilir bu işlem için ne yapmanız gerektiğini anlatacağım.

Findeks kredi notunuzu belirleyen belli başlı kriterler vardır. Borç/Limit durumunuz sizin kredi notunuzdan çok daha önemli bir etkendir aslında. Eğer bankalar size 10.000TL toplam limit verdiyse ve 9.500TL bankalara borcunuz varsa aylık geliriniz ne kadar iyi olursa ve kredi notunuz ne olursa olsun çok yüksek miktarda kredi alamayabilirsiniz.

Ancak banka size 10.000TL toplam limit verdiğinde sizin 3000TL borcunuz olursa 7000TL anında işlem yapabilirsiniz. Findeks kredi notu nasıl yükseltilir sorusu çok göreceli olup belirli kriterleri vardır. Öncelikle her ne olursa olsun kredi ve kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmalısınız. 1 gün dahi gecikme olması durumunda 1 aylık gecikme olarak görünmektedir.

Hiçbir sistemde 1 gün gecikme yaşadığınız görünmez. Sistem otomatik olarak 1 aylık yani ödemeyi geçirdiğiniz ay için gecikme işaretlemesi yapar. Bu nedenle ödemelerinizi zamanında yapmanız, kredi notunuzun yükselmesi için iyi bir etkendir. Kredi kartınızın asgari ödemesini yapmanız kredi notunuzu düşürür.

Bu nedenle her ne olursa olsun kredi kartınızın o ayki hesap özeti borcunun tamamının ödenmiş olması gerekmektedir. Asgari ödeme yapan kişilerin ödemeleri gecikme olarak görünmez; ödedin görünür ancak arka planda asgari ödeme olarak ödendiği görünmektedir. Bu sizin kredi notunuzu sabit tutar ancak düzenli olarak asgari ödeme yapıyor olmanız kredi notunuzu düşürür. Çok fazla kredi kartı ve kredi başvurusu yapmak kredi notunuzu düşürür.

Onaylanacağına emin olmadığınız başvurular yapmayarak, kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Bankalar, yapılan her başvuru için KKB bilgi verir ve bu bilgi sonrası onay veya ret verileceği için kredi notunuzun yükselip – düşmesine neden olur.

Yeni borç kredi notunuzu düşürür. Eğer bir kredi çekerseniz veya kredi kartı sahibi olursanız, otomatik olarak borçlu olduğunuz tutar artacağı için limitiniz oranında kredi notunuz düşer. Siz bu kredi kartı ödemelerini ve kredi taksitlerini zamanında ödemeye başlayarak kredi riskinizi düşürdükçe kredi notunuz yükselişe geçer.