Tüketicilerin bankaların sunmuş olduğu ürün ve hizmetlerden yararlanabilmeleri için bir takım koşullara ve kriterlere uyumlu olması gerekmektedir. İlk olarak Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınan bilgiler doğrultusunda oluşturulan kredi notunun bankalar tarafından kabul görür bir seviyede olması koşulu aranmaktadır. Bu hususa uyum gösterilmesinin ardından kredi kartı ve kredi taleplerinin ön onay süreci tamamlanmış olmaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmakta olan finansal bilgiler doğrultusunda oluşturulan kredi notları tüketicilerin tüm kredi ve kredi kartlarına ait ödeme geçmişlerini, borçlarını, disiplinlerini, düzenini ve diğer tüm ödeme alışkanlıkları ile birlikte dosyalarını kapsamaktadır. Bu kayıtların pozitif finansal çalışmalar olması halinde tüketicinin kredibilite durumu iyi olmakta ve bankalar ile herhangi bir prosedüre takılmadan rahatlıkla çalışabilmektedir. Ancak olumsuz kayıtlar ve geciktirilmiş ödemeler kişilerin finansal çalışmalarına kısıtlama getirebilmektedir. Örneğin bankalar tarafından kayıt altına alınmakta olan ve kırmızı kalem olarak bilinmekte olan sistem yalnızca bankaların ortak havuzunda paylaşılmakta ve kişilerin çalışmalarına kısıtlama getirilmektedir.

Bankalar ile çalışmaları sonucunda olumsuz kayıtları bulunan ve bu nedenden kaynaklı olarak kırmızı kalem yiyen kişilerin başvurularına olumlu yanıt alması pek mümkün olmamaktadır. Çünkü bankalar vermiş oldukları ürün ve hizmetlerin geri ödemelerini garanti altına almak istemekte olup, risk teşkil eden müşterilerin başvurularına olumlu yanıt vermemektedir. Kullanılan ürünlerin geri ödemelerinin geciktirilmiş olması, düzensiz ödeme alışkanlıkları gibi pek çok etken bir tüketicinin kırmızı kalem yemesine neden olabilmektedir. Bu nedenle bu gibi kimseler bankaların ve finansal kuruluşların sunmuş olduğu avantajlı ürünlerden ve kampanyalardan yararlanmaları mümkün olmamaktadır. Bu kişi ve kurumların da aynı kara liste uygulamasında olduğu gibi 5 yıl süre ile çalışmalarına kısıtlamalar getirilmektedir.

Ancak yukarıda belirtilmiş olan hususların yanı sıra bankaların farklı çalışma politikaları ve müşteri potansiyellerini arttırmaya yönelik yapmış olduğu çalışmalar doğrultusunda kırmızı kalem yiyen kişiler bir takım ürün ve hizmetlerden yararlanabilmektedir. Özellikle bu çalışmalar doğrultusunda günümüzde kırmızı kalem yiyene kredi kartı veren bankalar bulunabilmektedir. Bir takım teminatların ve banka hesaplarının blokaj uygulanması ile kredi kartı kullanımına olanak sunmakta olan bu bankalardan alınacak kredi kartları ile tüketiciler düzenli ödeme alışkanlıkları ve disiplinleri ile hem kredi notlarını yükseltme hem de tekrar bankalar ile çalışma yapma şansı bulabilmektedirler. Bu uygulama ve avantaj sayesinde kredi kartı sahibi olan tüketicilerin kartın ekstre borçlarına özenli bir şekilde dikkat ederek ödeme yapması sonrasında iyi bir kredibilite durumuna sahip olması da mümkün olabilmektedir.