Findeks.com markası ile 2013 yılı sonunda Kredi Kayıt Bürosu tarafından markalaştırılan findeks ile bu yazımızda nasıl T.C. kimlik numaranız ile sorgulama yapabileceğinizi anlatacağım. Önce size kredi notu nedir, ne işe yarar ve hangi alanlarda kredi notu kullanılmaya başlandı onu anlatacağım. Türkiye’de yaptığınız tüm kredili işlemlerin hesaplanması ve risk analizinin yapılması işlemine kredi notu denilir. Kullandığınız kredi kartları, ihtiyaç kredileri, konut ve taşıt kredilerinin ödeme performansınız ve limitleriniz, daha önce varsa icra veya kanuni takibiniz gibi kredili işlemlerinizdeki tüm hareketleriniz sizin kredi notunuzu oluşturur.

Türkiye’de kredi notu 0 ile başlayıp 1900 ile biter. Sıfır kredi notuna sahip kullanıcılar hiçbir bankacılık işleminden yararlanamayacağı gibi kredi çekemez, kredi kartı başvurusu reddedilir. Araç kiralarken de kredi notunun sorgulandığı, ev kiralarken ev sahibinin kredi notunuza göre evi kiraya verip vermemesi gerektiğini düşünüp şirketlerin işçi alımı yaparken kredi notunu sorguladığı bir dönemde kredi notunun ne kadar önemli olduğunu, kredi notu yüksek kişilerin tüm ödemelerinde risksiz olacağı düşünülmektedir.

Bu nedenle kredi notu çok önemli bir faktör olup hayatımızın içerisinde an be an her koşulda girmekte ve girmeye devam etmektedir. Findeks ile 444 4 552 numaralı telefon üzerinden irtibata geçerek tüm sorularınızı daha detaylı sorabilirsiniz. Ancak findeks artık bu soruları cevap vermek için “danışmanlık paketi” satışı yapmaya başlamıştır.

En düşük danışmanlık paketleri 19.90TL olup bu paket sonrası istediğiniz tüm soruları, size randevu veren danışmana sorabiliyor, kredi notunuzun düşükse neden düşük olduğunu, yükselmek için ne yapmanız gerektiğini direkt olarak sizin kredi risk analinize göre bildirmektedir.

KREDİ NOTUNU BELİRLEYEN FAKTÖRLER

Kredi notunuz, findeks tarafından açıklanan aşağıdaki belirli faktörlere göre değerlendirmekte ve kredi notunuzu oluşturmaktadırlar.

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları %30

Kredili ürünlerinizin zamanında ödenip ödenmediğidir.

  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu %25

Daha önce yaptığınız kredili işlemlerin durumu ve limitleridir.

  • Yeni Kredi Arayışı %20

Yapılan kredili işlem sayınız ve kredi kartı başvurularınızın orantısıdır.

  • Kredi Kullanım Yoğunluğu %15

Gelirinize göre kredi ürün kullanımınız.

T.C. KİMLİK NUMARASI İLE FİNDEKS ÜZERİNDEN KREDİ NOTU SORGULAMA

  • Findeks.com sitesine giriş yaparak üst sağ alanda gördüğünüz GİRİŞ YAP sekmesine tıklayınız.
  • Sağ üst köşede bulunan turuncu renkteki YENİ ÜYELİK sekmesine gidiniz.
  • Ekrana gelen formu eksiksiz ve doğru olarak doldurunuz.
  • Bankalarda kayıtlı olan telefon numaranızdan aktif olanı seçerek onay mesajını teyit ediniz.
  • Tekrar findeks.com üzerinden üyelik bilgileriniz ile giriş yapınız.
  • Kredi Notu Güncelleme bölümünden kredi kartı bilgileriniz ile kredi notunuzu güncelleme talebinde bulunup 15 saniye bekleyiniz.

Findeks kredi notunu tc kimlik numarası ile öğrenme işlemi için findeks.com üzerinde kayıt olacağınız yeni üyelik sayfasını bulamadıysanız buraya tıklayınız ve yeni üyelik sayfasına giderek üst bölümdeki basamakları sırasıyla takip ediniz. Aklınıza takılan veya takıldığınız noktalarda yorum bölümümüzü kullanarak uzmanlarımıza ücretsiz sorularınızı yöneltebilirsiniz.