Kredi ve Kredi Kartı Borcu Yasal Kanuni Takip Süreci

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Yasal Kanuni Takip Süreci

21 yüzyılın en büyük sorunu bize ait olmayan kredi kartları ve kredileri kendi paramız gibi harcamak ve bu borç sıkıntısı içerisinde yasal takip sürecinin devreye girmesi / araştırmasını yapmak; ne yazık ki. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de kişi başına düşen kredi kartı ve kredi borcu 15 bin TL. Evet yanlış duymadınız, tam kişi başı 15 bin TL. Bu rakam çok büyük olup Avrupa’da banka borçluları arasında ilk sıradayız.

Yeni yasaya göre kredi kartlarının 3 taksitinin en az 1 tanesinin asgari ödemesinin yapılmaması durumunda kredi kartı borcunun 1 ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Aksi durumda 4. Ayda da hiçbir ödeme yapılmazsa 5. Ay sonunda banka sizi arayarak borcu ödeyip ödeyemeyeceğinizi, aksi durumda borcun avukata devredileceğini söyler. Size ulaşamazsa borcu direkt olarak avukata devreder ve bu aşamadan itibaren borcunuz daha yüksek faiz oranlarıyla katlanmaya ve avukatlık masrafı gibi masraflarla yükselmeye devam eder. Bu aynı zamanda sizin önünüzdeki 5 yıl hiçbir bankayla doğru düzgün çalışamayacağınız, sicilinizde 5 yıl hiçbir şekilde silinmeyecektir.

Bu aşamada sizin banka personeli tarafından aranır aranmaz borcunuzun tamamını tek kalemde kapatmanız gerekmektedir. Aksi durumda avukatlık olarak borcunuz yasal takip sürecine girecektir. Kredi borcunuzun ilk taksitini geciktirmeniz durumunda banka size otomatik mesaj gönderir. 2. Taksitinin ödenmemesi durumunda çalıştığınız bankanın yasal takip merkezi tarafından borcunuzun ödenmediğine dair ihtar amaçlı aranırsınız.

Kredi taksitinizin 3. Vade sonunda yani ödeme gününüz ayın 5iyse o ayın 30’unda banka personeli sizi arayarak ödemenin yapılıp yapılmayacağını aksi durumda yasal zorunluluk gereği borcunuzu avukata devrederek yine kredi kartı borcunda olduğu gibi yüksek faiz ve avukatlık ücretleri yanı sıra sicilinizin kötü olarak not edilmesine neden olacaktır. Avukat’a devredilen her borç direkt olarak yasal takibe girmeyebilir. Avukat sizinle telefon aracılığıyla iletişime geçerek dosya açmadan avukatlık ücreti ve paranın tamamını peşin ödemeniz durumunda hiçbir yasal süreç başlamadan idari takip yapılıyor gibi işlem yapabilir. Bu aşamada ödeme yapabilirseniz sicilinizde yasal ve kanuni takip açılmamış, sicilinizde sadece gecikmiş ödeme görünür.

YORUMLAR

 1. anonim

  13 Ocak 2017 - 23:55

  bunu soegulayamıyormuyuz

 2. sedat

  19 Aralık 2016 - 23:17

  2012 yılının 9. ayında yasal takibe girdim 2017 yılına girince yasal takibim kayıtlardan silinirmi yoksa 2017 yılının 9. ayında mı silinir yardımcı olursanız sevinirim.

 3. ASU1907

  12 Aralık 2016 - 05:39

  MERHABA DAHA ÖNCE İŞ BANKASI KREDİ KARTI KULLANIYORDUM BORCUMU YAKLAŞIK 6 AY ÖDEMEDİM YASAL TAKİBİ GİRDİ. BORCUMU ÖDEDİM KARTI İPTAL ETTİM.. BİR DAHA KREDİ KARTI ALABİLİR MİYİM?

 4. Servet

  8 Aralık 2016 - 02:15

  Benimde 1300 tl kredi borcum var ve kaç aydır odeyemedim takibe almışlar e devlette gördüm napabilirim lütfen yardım edin işsizim bankayı arasam yapılandırma yaparlarmı işsizlik maaşına başvuru yaptım ayın 25 e öderim 500 tl olarak ilk taksidini

 5. Selo

  5 Aralık 2016 - 21:46

  Ben iş bankasından konut kredisi kullandım 3 taksit ödemedim 4. Taksit günü 91 . Günde. Doldu. (90. Gün haftasonu )şimdi 4 taksiti üst üste yatırdım. Gecikmiş borcum kalmadı müdür inş halledecem dedi ama çok stresliyim yarına kadar ne yapacambilmiyorum umarım bugün cevaplarsınız.

 6. Ahmet

  5 Aralık 2016 - 15:14

  Bankaya olan kredi karti borcumu yapilandirdim. Biraz gecikmeli de olsa 7-8 ay odeme gerceklestirdim. Son iki ayin odemesini yapamadim. 3 ekstre donemi geldi. Banka yasal takip baslatacagini soyluyor ve tekrar yapilandirma yapmiyor. Avukat takibi hemen baslar mi? Bu durumda da 90 gun yasal sure var midir? Yapmam gereken taksit odemesini bir iki hafta icerisinde yapsam yine de yasal islem devam eder mi?

 7. Anonim

  5 Aralık 2016 - 13:18

  3 taksit gecikti ne

 8. ahmet

  5 Aralık 2016 - 10:46

  selam ben simdi bir firmada calişyom ama maşım bankaya yatmıyor önceden bir bankala sorun yasadım simdi kıredi cekemiyom acil cevap

 9. Yuksel

  29 Kasım 2016 - 21:39

  Merhaba ben evkiredisi cekecektim bankaya başvurdum ama kiredi takipep olsugumu soylediler gittim tum bankalarin borcunu odedim ne zaman kiredi cekebilirim

 10. Anonim

  29 Kasım 2016 - 21:23

  Findeks

 11. Faruk Türk

  18 Kasım 2016 - 13:35

  Ben kredi kartı borcumu 2 dönemdir ödeyemiyorum ve şu an 3. dönem. İlk dönemin son ödeme günü tarihinden 50 gün geçmiş durumda. Benim yasal takibe düşmeden ödemem için ne kadar daha zamanım var acaba ?

 12. ZÜHAL

  11 Kasım 2016 - 20:38

  Merhabalar benim 2013 yılında unutmuş olduğum bir borç nedeniyle takibe düşmüşüm onu da tesadüfen kredi çekmeye gittiğimde öğrendim hatta 3 gün önce gelseniz takibe düşmemiş olacaktınız derdi bankacı.kapatıp hemen 25 bin TL kredi çekmiştim bankadan ve sorun da yaşamamıştım ancak şimdi gidiyorum banka bana kredi vermiyor.Sebebini de eşinizin takipteki bir borcu yüzünden dedi..öyle bir durum olabilir mi?eşler birbirini etkiler mi? Eşim takibe düşmüş olan borcunu yapılandırıp düzenli ödüyor 7 ay kaldı bitmesine.Benim kredi çekmem hangi şartlarda mümkün olabilir acaba? Teşekkürler…

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.