Bankaların ürün ve hizmetlerinden yararlanabilmesi için belirlenmiş olan koşul ve kriterlere uyum sağlanması gerekmektedir. Talep edilen bu hususlara uyum gösterilmemesi halinde tüm kredi ve kredi kartı müracaatlarından olumsuz yanıt alınabildiği gibi, yeterlilik halinde de onay alınabilmektedir. Başvurular esnasında bankalar tüketicilerin ilk olarak kredi notu skorajlarını değerlendirmektedirler. Risk grubu içerisinde yer almayan kişi ve kurumların müracaatlarında ikinci aşamaya geçerek gelir durumlarını incelemekte ve işlemler başlatılmaktadır.

Geçmiş dönemlerde kullanılan kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin geri ödemeleri ve disiplinleri kişilerin kredi notlarını etkilemektedir. Düzensiz yapılan kredi ve kredi kartı ödemeleri, geciktirilmiş taksit tutarları ve ekstre borçları kredi notu üzerinde olumsuz etkiler bırakmakta ve hatta kişinin kredi sicilinin bozularak kara liste gibi uygulamalar tabii tutulmasına yol açabilmektedir. Borçların en az 90 gibi bir süreçle ödenmemesi sonrasında takibe alınma gibi presüderlere takılan kişilerin sicilleri olumsuz yönde ve geri dönüşümsüz olarak etkilenmektedir.

Olumsuz kredi kayıtları sonrasında yasal sürece takılan ve takibe alınan kişilerin ve kurumların sicilleri bozulmaktadır. Kara liste uygulamasına takılan kişilerin belirlenen koşullar altında 5 yıllık süre ile mevcut borcun ödenmesi halinde dahi bankalar ve finansal kuruluşlar ile çalışmalarına kısıtlamalar gelmektedir. Bunun sonucunda da yapılan kredi ve kredi kartı başvurularına direkt olarak olumsuz yanıt alınmakta ve herhangi bir koşulda bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanmak mümkün olmamaktadır. Ancak bankaların rekabet ortamı içerisinde çalışmalarını sürdürmesi ve müşteri potansiyellerini arttırmak istemesi sebebi ile kredi sicilinde sorun olanlara kredi verenler de bulunmaktadır.

KKB kredi sicili kötü olana kredi vermekte olan bankalar risk durumlarını en aza indirmek amacı ile bir takım koşulların yerine getirilmesi halinde bu başvuruları onaylamaktadır. Öncelikle kredi başvurusu esnasında kredi tutarına ve koşullarına uygun bir kefil talep edilebilmektedir. Kefil olarak gösterilecek olan kişinin bu koşulları sağlaması halinde kredi başvurusuna olumlu yanıt verilmektedir. Ayrıca teminat ya da ipotek karşılığında da başvurunun seyrini değiştirmek mümkündür.